• Temat numeru: Oleje i smary
    • Smarowanie po nowemu? Nietypowe środki smarne (6)
      Z jednej strony dbałość o efektywność energetyczną, z drugiej o ekologię, jeszcze z innej o niezawodność maszyn, no i oczywiście o koszty – poszukiwania idealnego środka smarnego nigdy nie były łatwe. Teraz presja z wielu, często trudnych do pogodzenia kierunków, staje się coraz większa. Suche, w proszku, a może na bazie wody? By dostarczać coraz bardziej efektywne i odporne na zużycie produkty, ich wytwórcy muszą sięgać po nowe rozwiązania i najnowsze zdobycze techniki oraz chemii.
    • Jak kontrolować wycieki oleju w maszynach przemysłowych? (12)
      Kontrolowanie maszyn pod względem wycieków to podstawowa czynność związana z prewencyjnym utrzymaniem ruchu. Ponadto obecność wycieków sprawdza się w sytuacjach awaryjnych maszyn przemysłowych.
  • Raport
    • Strategie pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych (15)
      Aż 51% polskich firm deklaruje trudności ze znalezieniem pracowników – tak wynika z raportu przedstawionego przez ManpowerGroup. W skali globalnej na ten problem narzeka już 45% pracodawców. Do najbardziej deficytowych zawodów zalicza się obecnie operatorów produkcji i maszyn.
  • Koncepcje
    • Kto z nas jest gotowy na technologię? (18)
      Sezon targowy i konferencyjny w tym roku powoli się kończy. Koniec roku to też zwiastun budżetowania – w wielu firmach budżety na kolejny rok są już ustalane lub zaraz zostaną przygotowane i zatwierdzone. Być może kolejny raz od poprzedniego budżetu po prostu odjęto kilka procent, a może zgodnie z budżetowaniem „bottom-up” wzięto pod uwagę zakres rzeczowy, zyskując kilka punktów w budżecie. Koniec roku sprzyja także refleksji zawodowej, ale i osobistej. Czas zastanowić się nad strategią swojego zespołu, działu, departamentu, firmy. A z drugiej strony czas na przemyślenie swojej kariery i planów na kolejne lata.
    • RCM, czyli obsługa okresowa skoncentrowana na niezawodności (cz. 2) (20)
      Kontynuujemy temat związany z metodologią RCM, czyli Reliability Centered Maintenance. Jest to metodologia ściśle ukierunkowana i zintegrowana z produkcją i jej planowaniem poprzez właściwe diagnozowanie stanów urządzeń przy minimalizacji ryzyka wystąpienia awarii. W drugiej części artykułu przybliżamy proces wdrożenia RCM.
    • Inwestycja w przyszłość – rozmowa z Davidem Widegrenem – szefem działu zarządzania majątkiem technicznym i utrzymaniem ruchu w CERN (26)
      O tym, dlaczego zarządzanie aktywami i utrzymaniem ruchu jest takie ważne, jak zobaczyć potencjał w IoT oraz jak utrzymać motywację pracowników w dużej firmie, z Davidem Widegrenem – szefem działu zarządzania majątkiem technicznym i utrzymaniem ruchu w CERN – rozmawiał Arkadiusz Burnos.
  • Prewencja
    • Czarny humor w UR. Odcinek 7 – Upodobanie do standardu 4…20 mA w interfejsowaniu systemów (30)
      Dlaczego w rozwiązaniach przemysłowych wciąż jeszcze tak duża liczba specjalistów z obszaru automatyki preferuje transmisję analogową przy interfejsowaniu różnych systemów klasy SCADA?
  • Eksploatacja
    • Jak zapobiegać awariom maszyn dzięki odpowiedniej diagnostyce łożysk tocznych? (38)
      Przełomowym wydarzeniem w realizacji odwiecznej idei zmniejszania oporu ruchu było wynalezienie blisko 4000 lat przed naszą erą koła, które ruch ślizgania zamieniło na toczenie, co wielokrotnie zmniejszyło straty tarcia. Łożysko toczne jest właśnie pochodną tego odkrycia, mimo że droga przebyta od pierwowzoru do obecnej jego postaci wiodła przez bardzo wiele pośrednich wynalazków.
    • Elektryczne silniki energooszczędne sposobem na obniżenie kosztów przedsiębiorstwa (44)
      W artykule opisano silniki energooszczędne i ich znaczenie dla poprawy sytuacji energetycznej przedsiębiorstw. Przedstawiono unormowania prawne klasyfikujące silniki elektryczne oraz opisano ich budowę i różnice w stosunku do tradycyjnych rozwiązań. Wskazano także, jakie rozwiązania przynoszą najlepsze rezultaty w konkretnych aplikacjach.
  • Technologie
    • Uszczelnienie typu ATLMP wałów walcarki (50)
      Podczas wielokrotnie przeprowadzanych wymian walców walcarki głównym problemem staje się właściwe wprowadzenie wału w niewidoczne z zewnątrz uszczelnienie łożysk walców. Najczęściej używanymi uszczelnieniami w rozwiązaniach tego typu są gumowo-tkaninowe (lub typu A i B według DIN 3760) pierścienie uszczelniające wałków obrotowych ze standardowo wykonanymi wargami uszczelniającymi.
    • Projektowanie instalacji sprężonego powietrza (52)
      Instalacje sprężonego powietrza cechują się niską sprawnością – według różnych źródeł może się ona wahać w granicach 10-15%. W związku z tym zasadne jest pytanie, po co wykorzystywać sprężone powietrze, jeśli takie same lub podobne zadania można by wykonywać w inny, dużo sprawniejszy sposób?
    • Jesteśmy czynnym uczestnikiem czwartej rewolucji przemysłowej (56)
      Rozmowa z Wiesławem Tereszko, Target Group Managerem w obszarze Przemysł z firmy Karcher
  • Obiekt i media
    • Jak zarządzać magazynem części zamiennych z wykorzystaniem kodu kreskowego i RFID? (58)
      Organizacja pracy magazynu części zamiennych pełna jest wyzwań, które nie są oczywiste na pierwszy rzut oka. Utrzymywanie dostępności wszystkich części i upłynnienie ich wymiany to klucz do podtrzymania wydajności produkcji. Z tego powodu wszystkie metody pozwalające ograniczyć lub całkowicie wyeliminować przestoje są na wagę złota.
  • Akademia produkcji
    • Systemy informatyczne dla produkcji – siła dedykowanych rozwiązać (62)
      Przemysł wkroczył ostatecznie w fazę powszechnej informatyzacji i żadna siła nie zawróci go już z tej drogi. Komputery, internet, analiza danych w chmurze i cała masa dedykowanych rozwiązań ułatwiają pracę, przyspieszają procesy i pozwalają na realizację zadań, które wcześniej nie były możliwe. Zanurkujmy więc w świat systemów informatycznych wykorzystywanych w przemyśle, by wyłuskać zalety tych, które buduje się od zera w bardzo konkretnym celu.
  • Zarządzanie ludźmi
    • Risk Based Inspection and Maintenance. Zarządzanie inspekcjami oraz utrzymaniem ruchu na podstawie analizy ryzyka (cz. 1) (64)
      Nacisk ze strony konkurencji, wymagań prawnych oraz akcjonariuszy wymusza na służbach utrzymania ruchu ciągłą optymalizację zadań zespołów oraz alokację kosztów. Stosowanie metod prewencyjnych, predykcyjnych, złożonych analiz niezawodnościowych i innych daje nam wiele możliwości, ale wciąż poszukujemy rozwiązań, które poprawią nasze wyniki.
  • Z branży (68)
  • Wydarzenia (70)

Służby Utrzymania Ruchu - cały wykaz