Strona główna
Aura - Ochrona Środowiska 2023/11
- Szczegóły
- Kategoria: Aura Ochrona Środowiska
- Odsłon: 62
- Ciepło z wnętrza Ziemi
Wnętrze Ziemi jest gorące w zasadzie wszędzie, niemniej w gorącą wodę zasobna jest niemal połowa obszaru Polski. Obejmuje m.in. Podhale i szeroki pas ciągnący się od Szczecina po Góry Świętokrzyskie, a także Karpaty i Sudety. Te geotermalne złoża stanowią bogate źródło czystej, odnawialnej energii, niezależnej od czynników zewnętrznych, np. pogody czy pór roku. Zanim jednak ciepło z tych złóż zostanie wykorzystane do ogrzewania pomieszczeń, trzeba je dokładnie zlokalizować i określić ich parametry. Realizację takich przedsięwzięć finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jak skorzystać z tych środków wyjaśnia Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW. Na odwierty geotermalne z zamiarem budowy ciepłowni decyduje się coraz więcej samorządów i miejskich przedsiębiorstw. Jakie warunki muszą spełnić, żeby sięgać skutecznie po te środki? Zacznę od tego, że geotermia to niewątpliwie najlepsze odnawialne źródło energii. Jednak przy podejmowaniu decyzji o inwestowaniu w geotermię trzeba brać pod uwagę dwie istotne kwestie ekonomiczne. Jedną z nich są nakłady inwestycyjne, które w przypadku geotermii mogą być wyższe w porównaniu do innych technologii z sektora OZE. To może budzić obawy i zniechęcać inwestorów. Ważnym czynnikiem, przesądzającym jednak o atrakcyjności geotermii w zestawieniu z innymi odnawialnymi źródłami energii, są jedne z najniższych kosztów eksploatacji. Ten argument ma dla samorządów duże znaczenie. Decyzja o przystąpieniu do takiej inwestycji musi być poprzedzona badaniami i ekspertyzami geologicznymi. Wykonanie głębokich odwiertów jest kosztowne i wynosi co najmniej kilkanaście, a niekiedy nawet kilkadziesiąt milionów złotych.
Wiadomości PKN - Normalizacja 2023/11
- Szczegóły
- Kategoria: Wiadomości PKN - Normalizacja
- Odsłon: 85
- Od Redakcji (3)
- Aktualności
- Normalizacja gotowa do wsparcia europejskiego planu działania w zakresie energii wiatrowej (4)
- Ze świata
- AI zrewolucjonizuje transmisje sportowe (6)
- Rozwój uwierzytelniania biometrycznego (10)
Problemy Jakości 2023/05
- Szczegóły
- Kategoria: Problemy Jakości
- Odsłon: 83
- Mocne na globalnym rynku sieci handlowe na Targach Marek Własnych w Kielcach
Przedstawiciele polskich sieci Lewiatan, Stokrotka, Chorten, Polskiej Grupy Zakupowej Kupiec, a także spółki Scamark Polska, która jest odpowiedzialna za zakupy produktów pod markę własną E.Leclerc, przyjrzą się ofercie producentów 15 i 16 listopada podczas Targów Kielce. Spośród zagranicznych przedsiębiorstw udział potwierdzili menedżerzy z Grupy LuLu International ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W skład tego biznesowego konglomeratu z Abu Dhabi wchodzą popularne hipermarkety i centra handlowe rozlokowane w wielu miastach Bliskiego Wschodu. - Marketingowe konsekwencje ważności predyktorów wyboru posttowaroznawczych kierunków studiów
Segmentacja studentów ze względu na wartości predyktorów wyboru kierunku studiów, określenie ważności tych predyktorów i wskazanie jej konsekwencji dla marketingu uczelni. Badania zrealizowane z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza na próbie 240 studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunkach studiów jakość i rozwój produktu (JiRP) oraz zarządzanie i inżynieria produkcji (ZIP). Do opracowania rankingu predyktorów oraz charakterystyki uzyskanych segmentów zastosowano drzewa klasyfikacyjne i algorytm CART. Opracowano model segmentacji studentów ze względu na predyktory związane z kryteriami wyboru kierunków studiów. Najważniejszymi predyktorami okazały się: (1) nazwa kierunku studiów, (2) możliwość uzyskania tytułu zawodowego inżyniera oraz (3) źródła informacji o przyszłym kierunku studiów. Niewielka liczebność próby (240 studentów) i uwzględnienie tylko 2 kierunków studiów. Dostarczenie rekomendacji istotnych dla efektywnych działań marketingowych uczelni. Na kierunku JiRP decydującym predyktorem jest możliwość uzyskania tytułu zawodowego inżyniera, podczas gdy na kierunku ZIP takim predyktorem jest nazwa kierunku studiów. Zastosowanie drzew klasyfikacyjnych w badanym obszarze. Uzyskana segmentacja studentów, utworzenie rankingu predyktorów wyboru i wskazanie marketingowych implikacji wyników tych analiz.
Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie 2023/11
- Szczegóły
- Kategoria: BP i Ochr. Śr. w Górnictwie
- Odsłon: 134
- Budowa pompowni głębinowej dla SRK S.A. Oddział KWK „Wieczorek II”
SRK S.A. środki finansowe na utrzymanie i prowadzenie układu odwadniania KWK „Wieczorek II” otrzymuje z budżetu państwa. Utrzymanie wyrobisk dołowych, obiektów i urządzeń pompowni stacjonarnych w odpowiednim stanie technicznym wymaga znacznych nakładów finansowych. Dlatego za zasadne uznano uproszczenie systemu odwadniania, które przyczyni się do obniżenia kosztów jego utrzymania. Oprócz aspektów finansowych bardzo ważne jest zabezpieczenie pracowników obsługujących urządzenia pod ziemią przed zagrożeniami naturalnymi. Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, a także znaczne koszty pompowania wody ponoszone aktualnie i prognozowany kilkudziesięcioletni okres prowadzenia odwadniania, podjęto decyzję o maksymalnym uproszczeniu układu głównego odwadniania w SRK S.A.Czytaj więcej: Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie 2023/11
Serwis Prawno-Pracowniczy 2023/21
- Szczegóły
- Kategoria: Serwis Prawno-Pracowniczy
- Odsłon: 238
- Temat miesiąca
- Ustalanie płatnika zasiłków na 2024 r. – odpowiedzi na pytania Czytelników (11)
Ustalenie prawa do zasiłków, ich wysokości, a także wypłata to obowiązek płatnika zasiłków – pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. O tym, który z tych podmiotów będzie wypłacał zatrudnionym świadczenia z ubezpieczeń społecznych przez cały 2024 r., decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2023 r.
- Ustalanie płatnika zasiłków na 2024 r. – odpowiedzi na pytania Czytelników (11)
Praca i Zabezpieczenie Społeczne 2023/09
- Szczegóły
- Kategoria: Praca i Zabezpieczenie Społeczne
- Odsłon: 309
- Definicja sztucznej inteligencji w nauce prawa pracy
Artykuł dotyczy problemu definicji systemów sztucznej inteligencji (SI) w kontekście prawa pracy. Propozycje definicji SI przedstawione przez Komisję Europejską i Parlament Europejski w projekcie AI ACT są zbyt niejasne z perspektywy prawa pracy. Autor stawia hipotezę, że zamiast ogólnikowego pojęcia SI, badania powinny skupić się na konkretnych cechach systemu SI, takich jak zautomatyzowane systemy podejmowania decyzji i ich wpływ na prawa i obowiązki pracowników. Przeprowadzając analizę SI na gruncie nauki prawa pracy celowe jest zastosowanie odpowiednich metod badawczych, w szczególności metod hermeneutycznych i aksjologicznego badania prawa.
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń 2023/11
- Szczegóły
- Kategoria: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
- Odsłon: 260
- Temat numeru
- Skutki przekroczenia limitów składkowo-podatkowych w 2023 r.
- O tym musisz wiedzieć
- Za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2023 r. trzeba oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny
- Czy trzeba rekompensować dodatkową godzinę przepracowaną w nocy podczas zmiany czasu letniego na zimowy
- Od 1 listopada 2023 r. większa grupa pracowników uzyska prawo do posiłków i napojów profilaktycznych
- Jak zamienić telepracę na pracę zdalną w przypadku pracownika chronionego przed zwolnieniem
Monitor Prawniczy 2023/10
- Szczegóły
- Kategoria: Monitor Prawniczy
- Odsłon: 358
- Aktualności
- Zażalenie na koszty w postępowaniu cywilnym
- Ustanie pełnomocnictwa głównego a pełnomocnictwo substytucyjne
- Stopień precyzyjności wniosku o udzielenie informacji publicznej
- Nakaz wypłaty wynagrodzenia
- Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w ramach podziału majątku po rozwodzie
- Wynagrodzenie kuratora małoletniego w postępowaniu sądowo-administracyjnym
- Naruszenie prawa do unijnego znaku towarowego
- Rozwiązanie umowy o udział w imprezie turystycznej
- „Kontrahent” umowy konsumenckiej
Promotor BHP 2023/10
- Szczegóły
- Kategoria: Promotor BHP
- Odsłon: 293
- Temat numeru
- Prace spawalnicze oraz ranga ich zagrożeń i odpowiedzialność pracodawcy (6)
Wykonywanie prac spawalniczych wiąże się z różnorodnymi zagrożeniami. Jak zapewnić spawaczom bezpieczne warunki pracy? Z artykułu dowiesz się: jakie należy spełnić wymagania aby zostać spawaczem; jakie działania powinien podjąć pracodawca, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy osobom wykonującym prace spawalnicze; jakie działania powinni podjąć pracownicy, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
- Prace spawalnicze oraz ranga ich zagrożeń i odpowiedzialność pracodawcy (6)
- Ocena ryzyka
- Ocena ryzyka zawodowego stolarza (12)
Ryzyko zawodowe to potencjalne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników wynikające z wykonywanej przez nich pracy. Branża stolarska, mimo stosowania nowoczesnych technologii i narzędziu, wciąż wiąże się z ryzykami. Artykuł przedstawia najważniejsze z nich oraz zasady ich minimalizacji do poziomu akceptowalnego. Z artykułu dowiesz się: jakie zagrożenia mechaniczne występują w branży stolarskiej i jak im zapobiegać; jakie są ryzyka związane z hałasem w branży stolarskiej; na co należy zwrócić uwagę odnośnie do ergonomii w stolarstwie.
- Ocena ryzyka zawodowego stolarza (12)
Aktualności BHP - numer specjalny 2023/74 (11)
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności BHP
- Odsłon: 485
- Wypadki przy pracy (3)
Rozdział VII Działu dziesiątego Bezpieczeństwo i higiena pracy Kodeksu pracy, dalej: kp, zatytułowany jest Wypadki przy pracy i choroby zawodowe. Mimo to kp nie zawiera definicji wypadku przy pracy. Obecnie obowiązująca definicja wypadku przy pracy zawarta jest w ustawie z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, dalej: ustawa wypadkowa. - Zespół powypadkowy – powołanie i skład (5)
Okoliczności i przyczyny wypadku ustala powoływany przez pracodawcę zespół powypadkowy (§ 4 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy). - Wątpliwości prawne (7)
Legalna definicja wypadku przy pracy obejmuje pojęcia: nagłość zdarzenia wypadkowego, przyczyna zewnętrzna zaistniałego zdarzenia wypadkowego powodującego uraz lub śmierć, związek z pracą. Wobec braku legalnej definicji tych pojęć kierunki interpretacji w tym zakresie nie zawsze były jednolite – przede wszystkim w orzecznictwie sądowym.Czytaj więcej: Aktualności BHP - numer specjalny 2023/74 (11)
Strona 1 z 8