• Zabawa całkiem na poważnie, czyli inspektor UDT na huśtawce
    Bajecznie kolorowe, mnóstwo bujania, wspinania, skakania i zjeżdżania. Przy szkołach, przedszkolach, boiskach, na osiedlach. Budowane przez samorządy, wspólnoty mieszkaniowe, centra handlowe, często w ramach popularnego ostatnio budżetu obywatelskiego. Wyrastają jak grzyby po deszczu - nowoczesne place zabaw. Czy są bezpieczne? Nikt tego lepiej nie sprawdzi niż inspektorzy Urzędu Dozoru Technicznego. I choć żadna ustawa tego nie nakazuje, sami inwestorzy proszą specjalistów UDT, by sią przyjrzeli każdej śrubce, każdemu nitowi, by dzieciom nic nie zagrażało. Już w 2006 r. na prośbę właścicieli, m.in. wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i placówek oświatowych, UDT-CERT rozpoczął wykonywanie kontroli placów zabaw. Ustawowe zadania urzędu nie przewidują takich kontroli. Warunkami odniesienia do wykonywania takiej dobrowolnej działalności są normy PN-EN 1176 i PN-EN 1177. Aby ujednolicić proces oceny placów zabaw, przeszkolono około stu inspektorów i stworzono listy kontrolne. Oprócz kontroli placów zabaw na zgodność z wymienionymi normami, UDT prowadzi szkolenia dla zarządców tego typu obiektów.
  • Elektronika spawarek GMAW
    30 lat temu władze Akademii Górniczo-Hutniczej zdecydowały, że student, który w szkole średniej opanował kanony matematyki wyższej, w ramach indywidualnego toku studiów "Spawanie i cięcie pod wodą" opanuje program IV roku energoelektroniki., IV roku fizyki łuku i IV roku elektrotermii, nie uczęszczając na wcześniejsze lata studiów tych specjalności. Po zaliczeniu studium elektroniki powstał wydrukowany w miesięczniku "Radioelektronik" artykuł o naprawie elektronicznych spawarek tyrystorowych. Z tego artykułu uczyły się tabuny serwisantów. Spawarki te nadal są serwisowane. Uzyskana zaś wiedza na studium fizyki zaowocowała powstaniem artykułu w "Przeglądzie Spawalnictwa" przedrukowanego w Anglii. Celem tego artykułu jest zarażenie młodych inżynierów elektroników pracujących w UDT innowacjami w projektowaniu spawarek i innowacjami w spawalnictwie.
  • Uwarunkowania techniczne i chemiczne metody supermiękkiego kwasowania otworów geotermalnych na przykładzie geotermii w Pyrzycach
    Podczas schładzania wody termalnej na wymiennikach ciepła zachodzą w niej reakcje fizykochemiczne, w wyniku których następuje wtórne wytrącanie sią związków chemicznych. Kolmatacja otworów chłonnych związana jest z wytrącaniem się związków chemicznych nieorganicznych z wody termalnej, czyli trudno rozpuszczalnych soli, a także w przypadku jej natlenienia również tlenków i hydroksytlenków żelaza i manganu. W przypadku naruszenia równowagi oksydacyjno-redukcyjnej roztworu następuje wytrącanie siarczków żelaza, manganu i miedzi. Szczególnie intensywnie występuje kolmatacja w przypadku zatłaczania do złoża wody schłodzonej w procesie odbioru ciepła od wody termalnej.
  • Zwykłych szoferów już nie ma
    Zainwestowaliśmy w mogilny sprzęt podnośnikowy i dzięki temu rozszerzyliśmy wachlarz naszych usług. Teraz stajemy się popularni wśród klientów nie tylko jako przewoźnik, lecz także jako kompetentni eksperci od załadunku i rozładunku. Niemiecka ustawa o płacy minimalnej nie powstrzymała ekspansji polskich transportowców na Zachód. Są już nie tylko doskonałymi przewoźnikami, lecz także świadczą kompleksowe usługi logistyczne. Firma Marathon International to lider w branży. Co jest jej głównym atutem na tak konkurencyjnym rynku. Niemiecka ustawa o płacy minimalnej to ponoć gwóźdź do trumny polskich przewoźników. Konieczność wypłaty kierowcom zachodnich stawek w euro, nawet przejeżdżającym w tranzycie przez Niemcy, wywołała panikę u naszych transportowców. Interes po prostu przestał być, tak przynajmniej twierdzą, opłacalny.
  • Międzynarodowe Energetyczne targi Bielskie ENERGETAB 2015
    Tegoroczna edycja targów zgromadziła aż 734 wystawców z 17 krajów Europy i Azji, którzy zaprezentowali swoje najnowsze produkty dla modernizującej się polskiej energetyki.